reklama

Iba 20 hlasov proti

Poslanci NR SR hlasovaním rozhodli posunúť návrh zákona o čiastočnom odškodnení vkladateľov do nebankových subjektov do druhého čítania. Návrh zákona vymenuváva Horizont Slovakia, BMG Invest, Drukos, BDV družstvo, Autodrukos, AGW Holding, AGW a Sporoinvest ako prijímateľov vkladov od občanov. Určuje tiež sumy vkladov a výšku odškodnenia pre tých, čo tam vkladali svoje peniaze.Návrh zákona tak niekoľko mesiacov pred voľbami do NR SR navodzuje dojem, že ide o predvolebné hladkanie voliča po vlasoch. Súťaží sa totiž - ak pripočítame aj rodinných príslušníkov - o niekoľko stotisíc hlasov. -

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

V návrhu poslanci poverujú Ministerstvo financií SR zahrnúť do odškodnenia všetkých občanov, ktorí hodnoverne preukážu vklad do 1 milióna Sk. Majú im odpočítať výnosy a zostávajúcu sumu vkladu vynásobiť koeficientom takto:
- do 300 000 Sk x 0.5
- od 300 001 Sk do 400 000 Sk x 0.48
...
- do 1 000 000 Sk x 0.4
Celkovo podľa návrhu zákona ide o sumu 3.6 mld Sk. Navrhovatelia tak vyberú všetkým a dajú pred voľbami tým, čo v snahe zarobiť na úrokoch, nepozerali na dôsledky. Ich hlavný argument znie: štát nečinnosťou nesie spoluzodpovednosť. Nebudem písať o protiargumentoch. Dobre to zvládol Ivan Lencse textom Odškodnenie za blbosť . Sústredím sa na slobodné hlasovanie poslancov NR SR.

Pri hlasovaní bolo prítomných 132 poslancov. Za návrh ich hlasovalo 73, proti bolo 20, 23 sa zdržali hlasovania a 16 poslancov nehlasovalo. Pozrime sa spolu podrobnejšie, kto ako hlasoval.

Za boli všetci poslanci KSS, HZDS-ĽS a Smer-u . K nim sa pridali poslanci Elsner a Broš z klubu ANO, István Farkas, Sárközi a Szigeti z SMK, nezaradení Černá (ANO), Hopta, Krajči, Antošová, Hurban, Martináková, Bódy, Gabriel, Maxon, Ivan Šimko, Mikolaj, Pinkava a Žiak.

Hlasovania sa zdržali napr. poslanci Banáš, Miššík, Martinčeková, Galbavý, Novotný z klubu SDKÚ, Nagy a Pál Farkas z SMK, Abelovský a Henzélyová. Pri takomto hlasovaní sa zdržať - to ukazuje na:
- neochotu prečítať/pochopiť 2-stránkový návrh zákona
- neochotu/bojazlivosť vyjadriť svoj názor
- nerozhodnosť v jasne predloženom probléme
Neviem, ktorá z týchto možností viac diskvalifikuje poslanca NR SR.

Boli aj takí poslanci, ktorí boli prítomní ale nehlasovali vôbec . Nehlasovali napr. Heriban, Chmel a Kropilák z klubu ANO, Muránsky z KDH, Plháková z SDKÚ, Bárdos a Bugár z SMK. U týchto poslancov nie je možné zistiť ich postoj k návrhu zákona. Môžem povedať, že nehlasovaním u mňa stratili akýkoľvek kredit (ak vôbec nejaký mali).

A teraz fanfáry prosím! Proti hlasovalo týchto 20: Mikloško, Přidal, Bielik, Miklušičák, Sabolová, Brocka, Minárik, Jozef Šimko, Majdová z KDH, Hort, Kubovič, Devínsky, Horváth, Rusnák, Rusnáková, Vavrík, Horák, Janiš, Mikuš, Škoda z SDKÚ.

Ak sa pozrieme kto hlasoval za - zistíme, že okrem opozície to boli aj:
- Černá z ANO, ktorá sa ukazovaním nepodarkov v TV kvalifikovala na poslanca NR SR
- Ivan Šimko ako duchovný otec "pravice" s názvom SDKÚ
- Martináková ako predstaviteľka "slušnosti v politike"

Zaujímavé je zistenie, že nik z SMK nehlasoval proti. Za hlasovali 3, zdržali sa šiesti, 8 nehlasovali vôbec. Podobne nik z klubu ANO nehlasoval proti (Lintnerova skupina). Z 24 poslancov, ktorí nie sú členmi žiadneho z klubov - teda podobne opustili svoju pôvodnú politickú stranu - tiež nik nebol proti.

Ukazuje sa, že pri rozdávaní peňazí z vrecák daňových poplatníkov nemajú poslanci zábrany. Kombinujú svoje vlastné presvedčenie s predpokladanou "odmenou" vo voľbách v septembri. Je dobré na to pamätať. Voľby do NR SR sú už o 7 mesiacov.


Alfonz Halenár

Alfonz Halenár

Bloger 
  • Počet článkov:  114
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Pracovník IT, poslanec Košíc a poslanec Košického kraja. Zoznam autorových rubrík:  KošiceSamosprávaDemokraciaKomunisti okolo násPolitické stranyAktuálne reakciePoslanci Košíc

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu