Ke: možná korupcia na MZ feb23_2010

Autor: Alfonz Halenár | 2.3.2010 o 7:10 | Karma článku: 7,14 | Prečítané:  1915x

NKÚ po rokoch opäť kontroloval mesto Košice. Na zasadaní mestského zastupiteľstva(MZ) feb23 sme my, poslanci Košíc, rozoberali správu NKÚ a jej zistenia. Ako červená niť sa ňou nesú slová ako nedodržiavanie rozpočtových pravidiel, zákona o účtovníctve, zákona o obciach. V diskusii som okrem iného vyslovil počudovanie, že správa nebola uvedená spolu so slovami o vyvodení zodpovednosti pre konkrétnych pracovníkov a požiadal primátora Knapíka(KDH), aby tak učinil aspoň dodatočne. Márna bola moja snaha. Knapík o zodpovednosti mlčal.

V svojom vystúpení sa Knapík naopak snažil spochybniť výsledky kontroly poukazovaním, že odborné útvary magistrátu mesta Košice(MMK) sa NKÚ snažili vysvetliť, prečo tak postupovali a dodal: "v prípade, že sa nenašiel rovnaký postoj, musíme samozrejme rešpektovať závery NKÚ - ale to neznamená, že za tým sú kroky narábať nehospodárne s verejnými prostriedkami..."

Najvážnejšie zistenia NKÚ sa týkali viacerých vecí. Napr. v rozbore hospodárenia mesto uviedlo sumu o 40tis. Eur vyššiu, než v skutočnosti zaplatilo za investičnú akciu, čim nesprávne vykázalo kapitálové výdavky. Bol tak porušený zákon o rozpočtových pravidlách.

V roku 2005 za primátorovania Trebuľu(KSČ-ŠtB-Smer), mesto prenajalo pozemky s rozlohou 60tis. m2 na golfové ihrisko za cenu, ktorú NKÚ našiel v rozpore s Pravidlami prenajímania majetku mesta Košice. Naviac si nájomca prilepšil ďalšími pozemkami s rozlohou 19tis. m2, za ktoré neplatil nájom. V roku 2009 za primátorovania Knapíka bola zmluva predĺžená. Výmera pozemkov bola konečne opravená, ale nevýhodná cena zostala.  Mesto takto doteraz krátilo svoje príjmy o 675tis. Eur.

Mesto vyplatilo súkromnej firme 2 razy po 9 000 Eur za vypracovanie projektu a žiadosť o poskytnutie peňazí z EÚ fondov. Tretia zmluva s výplatou 30 000 Eur bola podmienená prijatím projektu na ministerstve ŽP SR, pričom firme neboli uložené žiadne konkrétne činnosti a práca. Tým bol porušený zákon o rozpočtových pravidlách a zákon o finančnej kontrole.

Zástupca riaditeľa MMK Dlhý sa snažil vec bagatelizovať vyhlásením, že takýto postup mesta je bežnou praxou. Prihlásil som sa o slovo a povedal, že mi z takých slov behá mráz po chrbte. Vyzerá to totiž tak, že sa verejné peniaze bežne používajú na uplácanie a korupciu inštitúcií rozhodujúcich o prideľovaní peňazí EÚ.

Na to sa ozval primátor a vyhlásil, že motivovať takto firmy je správne a ak mám nejaké podozrenia, mám ich nahlásiť prokuratúre. Jeho slová sprevádzali smerom ku mne rozhorčené pohľady mnohých poslancov koalície SDKÚ-KDH-SMK.  V samospráve, kde sú dvaja poslanci pred Špeciálnym súdom v Pezinku za predaj nehnuteľnosti mesta za podozrivo nízku cenu a zneužitie právomoci verejného činiteľa, kde z majetkovej komisie vyhadzujú poslanca, kde bol odsúhlasený nezákonný aj iné podozrivé predaje lukratívnych nehnuteľností, tam sa neskláňajú hlavy poslancov hanbou. Naopak. Dvíhajú sa a hrozia pohľadmi tomu, kto hovorí o tom, ako si počínajú pri spravovaní mesta a jeho majetku.

Primátor Knapík žiadnu zodpovednosť za zistenia NKÚ vyvodzovať nebude. Zostáva to teda na Košičanoch. Koncom roka 2010 vo voľbách buď povedia že takéto riadenie mesta je správne a zvolia terajších poslancov a primátora, alebo začnú brať život v svojom meste vážne a zvolia iných.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Škandál Kolíková? Niekomu asi preskočilo

Čo hovorí o koalícii kauza ministerky spravodlivosti.


Už ste čítali?