Ke: možná korupcia na MZ feb23_2010

Autor: Alfonz Halenár | 2.3.2010 o 7:10 | Karma článku: 7,14 | Prečítané:  1714x

NKÚ po rokoch opäť kontroloval mesto Košice. Na zasadaní mestského zastupiteľstva(MZ) feb23 sme my, poslanci Košíc, rozoberali správu NKÚ a jej zistenia. Ako červená niť sa ňou nesú slová ako nedodržiavanie rozpočtových pravidiel, zákona o účtovníctve, zákona o obciach. V diskusii som okrem iného vyslovil počudovanie, že správa nebola uvedená spolu so slovami o vyvodení zodpovednosti pre konkrétnych pracovníkov a požiadal primátora Knapíka(KDH), aby tak učinil aspoň dodatočne. Márna bola moja snaha. Knapík o zodpovednosti mlčal.

V svojom vystúpení sa Knapík naopak snažil spochybniť výsledky kontroly poukazovaním, že odborné útvary magistrátu mesta Košice(MMK) sa NKÚ snažili vysvetliť, prečo tak postupovali a dodal: "v prípade, že sa nenašiel rovnaký postoj, musíme samozrejme rešpektovať závery NKÚ - ale to neznamená, že za tým sú kroky narábať nehospodárne s verejnými prostriedkami..."

Najvážnejšie zistenia NKÚ sa týkali viacerých vecí. Napr. v rozbore hospodárenia mesto uviedlo sumu o 40tis. Eur vyššiu, než v skutočnosti zaplatilo za investičnú akciu, čim nesprávne vykázalo kapitálové výdavky. Bol tak porušený zákon o rozpočtových pravidlách.

V roku 2005 za primátorovania Trebuľu(KSČ-ŠtB-Smer), mesto prenajalo pozemky s rozlohou 60tis. m2 na golfové ihrisko za cenu, ktorú NKÚ našiel v rozpore s Pravidlami prenajímania majetku mesta Košice. Naviac si nájomca prilepšil ďalšími pozemkami s rozlohou 19tis. m2, za ktoré neplatil nájom. V roku 2009 za primátorovania Knapíka bola zmluva predĺžená. Výmera pozemkov bola konečne opravená, ale nevýhodná cena zostala.  Mesto takto doteraz krátilo svoje príjmy o 675tis. Eur.

Mesto vyplatilo súkromnej firme 2 razy po 9 000 Eur za vypracovanie projektu a žiadosť o poskytnutie peňazí z EÚ fondov. Tretia zmluva s výplatou 30 000 Eur bola podmienená prijatím projektu na ministerstve ŽP SR, pričom firme neboli uložené žiadne konkrétne činnosti a práca. Tým bol porušený zákon o rozpočtových pravidlách a zákon o finančnej kontrole.

Zástupca riaditeľa MMK Dlhý sa snažil vec bagatelizovať vyhlásením, že takýto postup mesta je bežnou praxou. Prihlásil som sa o slovo a povedal, že mi z takých slov behá mráz po chrbte. Vyzerá to totiž tak, že sa verejné peniaze bežne používajú na uplácanie a korupciu inštitúcií rozhodujúcich o prideľovaní peňazí EÚ.

Na to sa ozval primátor a vyhlásil, že motivovať takto firmy je správne a ak mám nejaké podozrenia, mám ich nahlásiť prokuratúre. Jeho slová sprevádzali smerom ku mne rozhorčené pohľady mnohých poslancov koalície SDKÚ-KDH-SMK.  V samospráve, kde sú dvaja poslanci pred Špeciálnym súdom v Pezinku za predaj nehnuteľnosti mesta za podozrivo nízku cenu a zneužitie právomoci verejného činiteľa, kde z majetkovej komisie vyhadzujú poslanca, kde bol odsúhlasený nezákonný aj iné podozrivé predaje lukratívnych nehnuteľností, tam sa neskláňajú hlavy poslancov hanbou. Naopak. Dvíhajú sa a hrozia pohľadmi tomu, kto hovorí o tom, ako si počínajú pri spravovaní mesta a jeho majetku.

Primátor Knapík žiadnu zodpovednosť za zistenia NKÚ vyvodzovať nebude. Zostáva to teda na Košičanoch. Koncom roka 2010 vo voľbách buď povedia že takéto riadenie mesta je správne a zvolia terajších poslancov a primátora, alebo začnú brať život v svojom meste vážne a zvolia iných.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mikloško: Zrušiť protest bolo správne. Dosiahlo sa viac, než sa nám pred mesiacom snívalo

Ak by organizátori pokračovali, museli by žiadať aj odchod Kisku, myslí si.

KOMENTÁRE

Najviac milujú ľahostajnosť našu každodennú

A preto sa zľakli, lebo námestia zrazu vyvetrali zatuchnuté miestnosti.

KOMENTÁRE

On naozaj nechápe (píše Ivan Mikloš)

Fico nebol na námestí v novembri 1989 a nebol tam ani v piatok.


Už ste čítali?