Ke: Poslanec by mal najprv rok mlčať

Autor: Alfonz Halenár | 25.11.2008 o 7:26 | Karma článku: 8,06 | Prečítané:  1779x

  Na zasadaní mestského zastupiteľstva (MZ) oct30.-31. 2008 sa poslanci Košíc zabavili na Nietzscheho citáte, že je treba najprv rok mlčať, aby sa niekto odnaučil tárať. Predniesol ho poslanec Müller(KDH) v reakcii na môj návrh určovať výdavky na chod magistrátu mesta referendom. Ozval sa potlesk a tváre námestníkov Vargovčáka(SDKÚ/DS) a Čečka(KDH) sediacich za predsedníckym stolom ožiaril úprimný úsmev. Výborne sa bavili, bolo to vidieť. Mali radosť, že niekto už konečne povedal poslancovi Halenárovi, aby držal ústa. -

Ja si naopak myslím, že miestne referendum o jednej položke obecného rozpočtu môže zvýšiť záujem ľudí o miestne veci. Už dnes každý Košičan "dáva" 1000 Sk ročne na chod úradu samosprávy. Nemôžu byť použité inde - aj keď zúfalo treba parkoviská, nové chodníky, staré opraviť, vystavať ihriská pre deti a pod. Na toto všetko nie sú peniaze. Ale 1/4 miliardy Sk na chod magistrátu sa nájde. Hlasujú o nich poslanci.

Primátor Knapík(KDH) pridal, že referendum o rozpočte nemôže byť. Ale tu ide iba o jednu položku  - a to miestneho rozpočtu. Nie o rozpočet celý. Právnici by vedeli viac.

Čo viedlo poslanca Müllera k citovaniu Nietzscheho? Posúďte sami, čo som oct30.-31. natáral:
- navrhol som zaviesť kompletný číselný rad uznesení MZ prijatých od decembra 2006 aj so stavom v plnení . Aby sa nestalo, že nejaká úloha "vypadne" zo sledovania, ako sa stalo v roku 2005, keď nebola splnená úloha súvisiaca s majetkom mesta za niekoľko sto mil. Sk.
- primátorovi Knapíkovi som odporučil menej sa ukazovať na vyhodnocovaní najlepšej kaviarne Košíc a viac pri kontajneroch s komunálnym odpadom. Stalo sa totiž, že VZN mesta o poplatkoch za komunálny odpad -  za ktoré som hlasoval aj ja - napadol prokurátor. A mesto 3 mesiace nevie dať odpoveď, či sme sa pomýlili.
- pri kontrole výdavkov pre akcie v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry (EHMK) som uviedol, že z výdavkov cez 8 mil. Sk iba 1.5 mil. boli akcie pre ľudí.  Vyžiadal som si totiž všetky faktúry EHMK za rok 2007 a urobil svoj prehľad o výdavkoch. Ostatné peniaze pohltili reklama(1.5mil. Sk), mzdy a odvody(1.8mil. Sk), konzultácie(!) (1.8mil. Sk), atď. Konzultovali aj poslanci Balún(KDH) za 90 tis. Sk a Blaškovičová(nezávislá) za 60 tis. Sk. Vyhlásil som, že EHMK je neefektívne vyhadzovanie peňazí.
- pri rozhodovaní o organizačnom poriadku mesta som uviedol, že mesto nemá konkurenciu a teda nik nevie, koľko pracovníkov má pokryť zákonom a občanmi požadované právomoci. Koľko peňazí na to treba, by vedeli určiť najlepšie samotní občania podľa rôznych alternatív v miestnom referende.
- pri schvaľovaní Programu hospodárskeho a spoločenského rozvoja (PHSR) mesta som navrhol použiť na akcie z PHSR každoročne minimálne 1% z príjmu rozpočtu. Aby sa nestalo, že PHSR skončí tak ako ten predchádzajúci. Iba slovami na papieri.
- pri bode otázky vysokým úradníkom mesta som sa pýtal, prečo nemám niekoľko desiatok odpovedí na otázky, ktoré mi kladú voliči v mojom volebnom obvode. Tieto som adresoval písomne na magistrát a ani po urgencii nedostal odpovede.
- pri rozhodovaní zveriť majetok mesta (budovu) mestskej časti Pereš som odporučil starostovi Pereša Karabínovi, aby sa s úradom presťahoval do maringotiek. Starosta získaním budovy do správy chce do nej nasťahovať svoj úrad a vyhodiť z nej 30 detí vo veku do 2.5 roka ktoré tam  v detských jasliach nechávajú ľudia, čo potrebujú pracovať.

Teraz je mi doporučované naučiť sa netárať. Nemám pocit, že by som táral. Ale ktorý hlupák v mestskom alebo celoštátnom parlamente ho má?
-Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Vraciate sa zo zahraničia? Za nedodržanie izolácie vám hrozí 5000 eur

Do zoznamu menej rizikových krajín pribudne Británia.

Komentár Ondreja Podstupku

Prečo sa štátu nedarí rozdávať peniaze

Koľko prenajímateľov znesie neznesiteľnú bolesť digitálneho bytia?


Už ste čítali?