Ke: Poslanec by mal najprv rok mlčať

Autor: Alfonz Halenár | 25.11.2008 o 7:26 | Karma článku: 8,06 | Prečítané:  1803x

  Na zasadaní mestského zastupiteľstva (MZ) oct30.-31. 2008 sa poslanci Košíc zabavili na Nietzscheho citáte, že je treba najprv rok mlčať, aby sa niekto odnaučil tárať. Predniesol ho poslanec Müller(KDH) v reakcii na môj návrh určovať výdavky na chod magistrátu mesta referendom. Ozval sa potlesk a tváre námestníkov Vargovčáka(SDKÚ/DS) a Čečka(KDH) sediacich za predsedníckym stolom ožiaril úprimný úsmev. Výborne sa bavili, bolo to vidieť. Mali radosť, že niekto už konečne povedal poslancovi Halenárovi, aby držal ústa. -

Ja si naopak myslím, že miestne referendum o jednej položke obecného rozpočtu môže zvýšiť záujem ľudí o miestne veci. Už dnes každý Košičan "dáva" 1000 Sk ročne na chod úradu samosprávy. Nemôžu byť použité inde - aj keď zúfalo treba parkoviská, nové chodníky, staré opraviť, vystavať ihriská pre deti a pod. Na toto všetko nie sú peniaze. Ale 1/4 miliardy Sk na chod magistrátu sa nájde. Hlasujú o nich poslanci.

Primátor Knapík(KDH) pridal, že referendum o rozpočte nemôže byť. Ale tu ide iba o jednu položku  - a to miestneho rozpočtu. Nie o rozpočet celý. Právnici by vedeli viac.

Čo viedlo poslanca Müllera k citovaniu Nietzscheho? Posúďte sami, čo som oct30.-31. natáral:
- navrhol som zaviesť kompletný číselný rad uznesení MZ prijatých od decembra 2006 aj so stavom v plnení . Aby sa nestalo, že nejaká úloha "vypadne" zo sledovania, ako sa stalo v roku 2005, keď nebola splnená úloha súvisiaca s majetkom mesta za niekoľko sto mil. Sk.
- primátorovi Knapíkovi som odporučil menej sa ukazovať na vyhodnocovaní najlepšej kaviarne Košíc a viac pri kontajneroch s komunálnym odpadom. Stalo sa totiž, že VZN mesta o poplatkoch za komunálny odpad -  za ktoré som hlasoval aj ja - napadol prokurátor. A mesto 3 mesiace nevie dať odpoveď, či sme sa pomýlili.
- pri kontrole výdavkov pre akcie v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry (EHMK) som uviedol, že z výdavkov cez 8 mil. Sk iba 1.5 mil. boli akcie pre ľudí.  Vyžiadal som si totiž všetky faktúry EHMK za rok 2007 a urobil svoj prehľad o výdavkoch. Ostatné peniaze pohltili reklama(1.5mil. Sk), mzdy a odvody(1.8mil. Sk), konzultácie(!) (1.8mil. Sk), atď. Konzultovali aj poslanci Balún(KDH) za 90 tis. Sk a Blaškovičová(nezávislá) za 60 tis. Sk. Vyhlásil som, že EHMK je neefektívne vyhadzovanie peňazí.
- pri rozhodovaní o organizačnom poriadku mesta som uviedol, že mesto nemá konkurenciu a teda nik nevie, koľko pracovníkov má pokryť zákonom a občanmi požadované právomoci. Koľko peňazí na to treba, by vedeli určiť najlepšie samotní občania podľa rôznych alternatív v miestnom referende.
- pri schvaľovaní Programu hospodárskeho a spoločenského rozvoja (PHSR) mesta som navrhol použiť na akcie z PHSR každoročne minimálne 1% z príjmu rozpočtu. Aby sa nestalo, že PHSR skončí tak ako ten predchádzajúci. Iba slovami na papieri.
- pri bode otázky vysokým úradníkom mesta som sa pýtal, prečo nemám niekoľko desiatok odpovedí na otázky, ktoré mi kladú voliči v mojom volebnom obvode. Tieto som adresoval písomne na magistrát a ani po urgencii nedostal odpovede.
- pri rozhodovaní zveriť majetok mesta (budovu) mestskej časti Pereš som odporučil starostovi Pereša Karabínovi, aby sa s úradom presťahoval do maringotiek. Starosta získaním budovy do správy chce do nej nasťahovať svoj úrad a vyhodiť z nej 30 detí vo veku do 2.5 roka ktoré tam  v detských jasliach nechávajú ľudia, čo potrebujú pracovať.

Teraz je mi doporučované naučiť sa netárať. Nemám pocit, že by som táral. Ale ktorý hlupák v mestskom alebo celoštátnom parlamente ho má?
-



Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Analytik Smatana: Keď som robil s Matovičom ja, takéto extrémne veci nerobil

Ako by sa mal uvoľňovať Covid automat? Pozrite si rozhovor s analytikom Martinom Smatanom.

Únia nepredĺži zmluvy týkajúce sa vakcín J&J a AstraZeneca, píšu Taliani

Brusel sa podľa Talianov zameria radšej na vakcíny využívajúce technológiu mRNA.


Už ste čítali?