Lunik 9 - ako na to?

Autor: Alfonz Halenár | 2.9.2008 o 7:51 | Karma článku: 9,68 | Prečítané:  3452x

Ako znižiť počet Rómov závislých od štátnej podpory? Ako ich motivovať, aby začali uvažovať nad výhodami, ktoré im prináša prostredie demokracie - im samotným aj ich deťom? -

Prvým rozhodným krokom mesta Košice by mala byť snaha získať ďaleko viac, než dnes platných asi 200 nájomných zmlúv na mestské byty na L9. Podľa odhadov tam totiž žije 5000-7000 ľudí. Urobiť by sa to dalo takto:

1. Na kraji mesta postaviť z betónových panelov, plexi okien a plastových dverí cca 20 bytov. Bez elektriny, plynu, vody. Teplo zabudovať do podlahy. Vodu nosiť cisternami - najprv zadarmo. Hygienické zariadenia mimo budovy. Bezpečnosť sledovat kamerovým systémom. O jedno teplé jedlo denne by sa starala charita. Požiadať "nájomcov" na L9, aby do termínu podpísali nájomné zmluvy. Ukázať im, že v opačnom prípade má mesto pripravené náhradné bývanie.

2. Na L9 vybrať najmenej zničenú časť a začať s jej rekonštrukciou pre riadne platiacich nájomníkov. Postupne do nej presťahovávať tých, čo majú záujem vytvárať prostredie podobné ako inde v Košiciach. Nájomné zmluvy spočiatku obnovovať po jednom mesiaci. Podľa odhadu poslanca L9 pána Krajňáka je takých rodín niekoľko sto.

3. Požiadať štát, EÚ a organizácie k tomu založené, aby dali/požičali mestu peniaze. Na byty ako vyššie a nižšie, na vytvorenie pracovných miest - napr. v oblasti separovaného zberu. Najať školiteľov z podnikateľských inkubátorov, usporiadať kurzy pre záujemcov.

4. Deťom na ZŠ na L9 zabezpečiť kryté kúpalisko. Každé ráno po osprchovaní plávať pár minút, potom prezliecť do školských uniforiem. Po skončení vyučovania opäť prezliecť. Za výsledky denné/týždenné/mesačné pochvaly a odmeny. Umožniť pripravovať sa na ďalší deň v škole po vyučovaní. Pre najlepších raz za čas víkendové pobyty niekde v prírode mimo L9. Toto všetko na prechodné obdobie 9 rokov. Potom podmienky ako na ZŠ všade inde.
Vyhodnocovať prácu učiteľov. Motivovať ich počtom žiakov, ktorí ukončia celú ZŠ.

5. Opätovne zaviesť rómske poriadkové hliadky. Pán Krajňák mi potvrdil, že vtedy neboli krádeže, po 22:00 bol na L9 kľud. Hladkovali totiž ľudia, čo mali autoritu.

Mesto by malo byť otvorené každému nápadu, ktorého výsledky sú overiteľné. Ako mi povedal pán Krajňák - prácu koordinátorov (pomocníkov pre rómske rodiny) ktorých platí mesto, nijako necítia. Pre nich sú zbytoční. Takto sa vyhadzujú ročne státisíce.
Mesto by sa malo snažiť vytvárať podmienky pre vznik rozdielneho životného prostredia a spôsobu žitia na L9. Je to práca na dlhé roky. Podmienky však musíme vytvárať už dnes. Znížime tak v budúcnosti nájazdy ohromne rýchlo rastúceho počtu sfetovanej/zdrogovanej mládeže z L9 do mesta.

Viem - je predsa také príjemné spúšťať projekty ako Európske hlavné mesto kultúry. Míňať ročne 10mil. Sk (331 939 Eur). Na laserovú show, na divadelné predstavenia, na výstavy.

Chceme ukazovať svetu svoju "kultúrnu" tvár. Ukážme ju tým, že pomôžeme Rómom na L9 vytvoriť prostredie, kde sa dá žiť lepší život, než ho žijú dnes.
-

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Analytik Smatana: Keď som robil s Matovičom ja, takéto extrémne veci nerobil

Ako by sa mal uvoľňovať Covid automat? Pozrite si rozhovor s analytikom Martinom Smatanom.

Polícia pátra po Harabinovi, nepreberal zásielky od vyšetrovateľa

Harabin tvrdí, že ho na poštu nepustili, pretože nenosí rúško.


Už ste čítali?