Vybývané byty na Luniku 9

Autor: Alfonz Halenár | 31.8.2008 o 12:06 | Karma článku: 12,10 | Prečítané:  5645x

Aug28 2008 poslanci Košíc odhlasovali 16mil. Sk (531 103 Eur) na strhnutie 2 vchodov s narušenou statikou po požiari na Luniku 9. V diskusii som namietal, že nevidieť žiadne opatrenie ako zabrániť podobnému stavu a kto je za zničenie 30 bytov z majetku mesta zodpovedný. Poslanec Cengel(KDH) vyhlásil, že sa zavádza precedens. Ak niekto bude chcieť, vybývaný byt zničí požiarom a mesto mu pridelí náhradný. Malebné spojenie "vybývané byty" priniesli Sme ako súčasť správy o požiari na L9. Mesto Košice nielenže prišlo o 30 bytov (ktorých trhová hodnota je otázna) - ale musí ešte vynaložiť peniaze na ich strhnutie. L9 je v mojom volebnom obvode pre voľby do VÚC 2009. Bol som sa tam aj preto opäť pozrieť. -
 


Pohlad na časť Hrebendovej ulice. Mesto zbúra stredný z trojice panelových domov napravo.

Nešťastia sa dejú. Problém je, že L9 je udržiavaný jeho obyvateľmi v stave, kedy je každý deň bez nešťastia malý zázrak. Nejde iba o prepájanie 220V načierno do bytov, keďže značná časť L9 neplatí elektrárňam. Ide najmä o možnosť vzniku epidémií. L9 dlhuje BPMK 170mil. Sk (5 642 966 Eur). Voda je dodávaná iba pár hodín denne. Plyn majú iba na Krčméryho ulici.


Krčméryho (na obrázku jeden z vchodov) je ako-tak udržiavaná. Samozrejmosťou sú plechové výplne vchodových dverí. Aj tak je to úľava pre oči oproti iným vchodom:


Podobné obrázky sú na L9 úplnou samozrejmosťou. O životnom prostredí sa nedá hovoriť. Vytekajúca zapáchajúca struha strieda domový odpad povaľujúci sa okolo kontajnerov. To všetko je však nič oproti cca 70-90cm vysokej vrstve odpadkov z druhej strany vchodov na Hrebendovej ulici.


Hrubá vrstva domového odpadu príšerne zapácha a je časovanou bombou epidémie celomestského rozsahu. Mesto dáva čistiť túto najväčšiu nepovolenú skládku asi raz za rok/dva. Náklady: cca 1.5mil. Sk (49 790Eur). Z dôvodu búrania vchodov začalo odpad opäť odnášať.


Vrstva odpadkov ako vyššie sa ťahá pozdĺž celej tejto Hrebendovej ulice.


Požiar vznikol na 5. poschodí a spôsobil smrť deťom. Všetky rodiny boli presťahované do iných bytov na L9. Vchod pôsobí dojmom ako po bojoch. Chýbajú iba stopy po guľkách. Nie. nebojte sa. To iba premýšľavci odstránili všetky kovové a odmontovateľné drevené časti bytov a taktiež zábranu na zamedzenie vstupu. Zberňa druhotných surovín je vzdialená iba pár sto metrov. Vo vchodoch požiarnici uhasili niekoľko požiarov. Drevo z bytov dobre slúži pre večerné ohne, ktoré horia na verejnych priestranstvách L9.


Zaujímavé: stavba ohrozuje ľudí statikou - ale jeden vchod je úplne otvorený a po oboch pobehujú deti. Čo na to príslušné úrady? A tiež: nie je lacnejšie narušené miesta spevniť a vybývané byty a vchody zamurovať? Prečo ako poslanci nemáme rôzne alternatívy riešenia?

Celý L9 je akoby jeden odpadkový kôš, v ktorom podľa odhadov žije 5000-7000 ľudí. Všade kde len pozriete, sú odpadky. Všade. Šantiacim deťom to zjavne nevadí. Ani starostovi L9 a poslancom? Mesto Košice sa môže hanbiť za prístup k svojmu majetku. Všetky byty sú totiž vlastníctvom mesta. Primátor Knapík zakopáva problém L9 pod koberec. Branie časti peňazí z dávky pre hmotnú núdzu alebo pôsobenie 12 koordinátorov/pomocníkov ktorých platí magistrát, riešiť situáciu nepostačuje.

Mám vlastnú predstavu o riešení problému. O nej niekedy nabudúce. Stay tuned via rss.
-


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Analytik Smatana: Keď som robil s Matovičom ja, takéto extrémne veci nerobil

Ako by sa mal uvoľňovať Covid automat? Pozrite si rozhovor s analytikom Martinom Smatanom.

Ľudia sa na AstraZenecu sťažujú najviac, odborníci ju aj tak odporúčajú

Pri AstraZenece zatiaľ nehlásili žiadne úmrtie. Očkujú ňou mladších ľudí.


Už ste čítali?