reklama

Zákon o Košiciach

Iba Bratislava a Košice majú samostatný zákon, ktorým sa riadi miestna samospráva. V Košiciach je momentálne delená na centrálnu správu s primátorom, 80 poslancami a magistrátom a miestnu samoprávu v 22 mestských častiach so starostami, poslancami a úradmi MČ, včítane priľahlých dedín.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Centrálna správa mesta s rozpočtom 1.75mld Sk vydáva mestské zákony - tzv. VZN a rozpočtom pokrýva ako chod mesta, tak mestských častí (MČ). Odmeňovanie v MČ a škandál s bytmi v MČ Furča dali vznik úvahám o novom zákone o Košiciach. Ja by som pridal, že Luník IX so starostom a poslancami nevedia udržať ani základné hygienické zásady, nieto riadny chod MČ.

V zákone sa mesto definuje ako právnická osoba, jeho kataster, počet MČ, právomoci a povinnosti, počet poslancov, atď. Je zrejmé, že počet MČ pôsobí na výdavky rozpočtu a znižuje tak množstvo peňazí pre občanov. Na druhej strane by to však malo byť vyvážené blízkosťou úradov MČ pri občanoch. Je však dobré povedať, že košické MČ ako KVP alebo Terasa spotrebujú temer 80% rozpočtu iba na chod svojho úradu. Teda na platy, odvody, odmeny, energie, telefóny a bežnú úprevádzku. Desiatky miliónov tak namiesto občanov a potrieb týchto MČ, dostane pár úradníkov.

Nový zákon by mal vylepšovať stav. Prvé sklamanie bolo, keď som sa z úst námestníka primátora Košíc E.Čuňa dozvedel, že mesto oslovilo pravnické, ekonomické a iné inštitúcie s požiadavkou o analýzu a návrh riešenia bez akéhokoľvek zadania. Inými slovami: poverení úradníci a poslanci Košíc nevedia, v akom stave by sa po aplikácii nového zákona malo mesto ocitnúť.

Na úrovni magistrátu pracuje skupina, ktorá dáva dokopy jednotlivé časti návrhu zákona, ktorý sa po schválení poslancami mesta posunie do NR SR. Úvahy o možnej výslednej podobe návrhu zákona sú rôzne. Od alternatívy s jedinou MČ, cez zníženie počtu MČ odčlenením dedín a zlúčením niektorých MČ, až po zachovanie súčasného stavu ale bez dedín. Počty poslancov kolíšu od 15 ako trvalých radných mesta, až po 50 klasických poslancov.

Moje druhé sklamani e bolo po zistení rýchlosti napredovania vzniku návrhu zákona. Prakticky sa prešľapuje na mieste. Nečudo, keď niet idey/myšlienky, ktorá by viedla "otcov" mesta pri úvahách. Presakujú info, že pôvodný stav MČ - bez dedín - zostane zachovaný.

Môj názor je, že mnoho dnes otvorených vecí by napomohlo uzavrieť referendum občanov mesta . Ak by sa im predložili alternatívy, ako je možné spravovať mestské záležitosti a aké by pri tom boli náklady, vyplynul by potom počet MČ, poslancov a úradníkov, ktorí to pokryjú. Nárazové práce, včítane auditu a bežných kontrol, by mohli vykonávať privátne firmy. Ľudia vedia podľa svojich skúseností dobre posúdiť, čo potrebujú a kde. Nápomocné by im mohli byť už urobené analýzy ako na internete, tak priamou poštou do ich schránok. Tiež by sa mohli uskutočniť debaty, kde by zástancovia rôznych alternatív predkladali svoje argumenty.

Podľa výsledku referenda - zadania občanov - by sa následne rozpísali detaily návrhu zákona. Okrem vzniku vzťahu občan - peniaze - mesto, by Košičania mohli výraznou mierou prispieť k demokracii v samospráve.




Alfonz Halenár

Alfonz Halenár

Bloger 
  • Počet článkov:  114
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Pracovník IT, poslanec Košíc a poslanec Košického kraja. Zoznam autorových rubrík:  KošiceSamosprávaDemokraciaKomunisti okolo násPolitické stranyAktuálne reakciePoslanci Košíc

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu