KSK: voľba riaditeľa DM

Autor: Alfonz Halenár | 27.5.2008 o 10:24 | Karma článku: 5,68 | Prečítané:  1810x

May26 2008 prebehla voľba riaditeľa Domova mládeže (DM) na Medickej 2 ako školského zariadenia v zriaďovacej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja (KSK). DM poskytuje 700 študentom ubytovanie, stravu a využitie času po školskom vyučovaní na rôznych košických stredných školách. Je najväčší v KSK. Súčasná riaditeľka pani Konečná vedie DM slušným - a zdá sa - rozhodným spôsobom. Riaditeľa volí Rada DM, do ktorej som bol zvolený za mesto Košice ako poslanec. Okrem mňa sú v Rade zamestnanci DM, rodičia ubytovaných detí, poslanci KSK - celkom 11 ľudí. -

Zasadanie s bodom voľby riaditeľa DM viedla predsedkyňa pedagóg DM pani Prevozňáková. Schôdze doteraz viedla ako sa patrí. Preto na zarazilo, že na tejto nenechala schváliť program zasadnutia. V ňom bol bod 4: preštudovanie predložených koncepcií a materiálov uchádzačov.

Oboznámila nás so spôsobom volieb a povedala, že prvý kandidát pani Konečná je pozvaný na 15:15 a druhý na 15:30 hod. Bolo 15:08. Navrhol som posun na 15:30, aby sme mali čas prečítať si predstavy kandidátov. Tie ležali po jednom výtlačku na stole pre 10 prítomných členov RDM. Návrh bol odmietnutý. Ako jediný som hlasoval za.

K nevôli členov možno prispelo, že som odmietol podať ruku poslancovi KSK Farkašovskému. Ten prišiel vôbec prvýkrát na rokovanie RDM. Keď videl môj nezáujem spýtal sa, či mi uleteli včely. Odvetil som, že nevidím dôvod, prečo by som podával ruku komunistovi a udavačovi pre ŠtB. Predsedkyňa Prevozňáková zašveholila niečo v zmysle: tak toto nie... Poslanec Farkašovský sadajúc si poznamenal že počul, že nie som normálny - a vidí, že tomu je tak. Pani predsedníčka teraz mlčala.

S koncepciami sme sa teda mali oboznamovať počas predstavovania sa kandidátov. Následne sme mali možnosť kandidátom klásť otázky. Navrhnúť 15 min. na celú procedúru je dôkaz, ako predsedníčka RDM chápe význam volieb. RIaditeľka Konečná za použitia počítača a projektora prezentovala svoju predstavu. Okrem potreby kvalitnej práce s mladými, rešpektovaní ich osobnosti, dôležitosti výchovy a podobných fráz, nepredviedla nič výnimočné. Spomenula projekt zavedenia wi-fi, čipových kariet pre študentov, nutné výmeny potrubí médií a pod. Opýtal som sa, čo urobila oproti predchádzajúcemu riaditeľovi dobre a čo zle. Dobre urobila všetko a na žiaden neúspech si nespomenula - až na prácu s ľudskými zdrojmi, zamestnancami.

Druhý kandidát pán Repík vyslovil ľútosť, že nevedel o možnosti použiť počítač. Vyzdvihol potrebu zapáliť pedagógov pre prácu, urobiť audit činnosti a zariadení, prehodnotiť ich prínos. Deti chcel zaujať športom, počítačovými technológiami a kultúrou.

Žiaden z kandidtátov nebol v KSČ. Žiaden sa nevenoval ekonomike. V pánu Repíkovi som videl viac elánu, zato menej skúseností prezentovať ho. Volil som ho po krátkom váhaní. Voľby vyhrala pomerom hlasov 9:1 súčasná riaditeľka Konečná a bude ďalších 5 rokov riadiť DM. Nič proti nej.

Predsedkyňa Prevužňáková ňou navrhnutý program zanedbala. Časový plán volieb prispôsobila ponáhľajúcim sa členom RDM ako napr. Farkašovský (významný člen poslaneckého klubu Smer-SMK v KSK). Prišiel prvýkrát a iba narýchlo na voľby. Aj napriek tomu ale bolo cítiť jeho "autoritu".

Toľko o jedných - váš život ničím neoplyvňujúcich - voľbách. Len pre pripomenutie, ako prebehli. Pre pripomenutie, nakoľko hlboko v nás väzí sluhovstvo, predposratosť a podliehanie vplyvu "autorít".
-
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Analytik Smatana: Keď som robil s Matovičom ja, takéto extrémne veci nerobil

Ako by sa mal uvoľňovať Covid automat? Pozrite si rozhovor s analytikom Martinom Smatanom.

Únia nepredĺži zmluvy týkajúce sa vakcín J&J a AstraZeneca, píšu Taliani

Brusel sa podľa Talianov zameria radšej na vakcíny využívajúce technológiu mRNA.


Už ste čítali?