KE/Aupark: čo sa komu stalo?

Autor: Alfonz Halenár | 5.3.2008 o 10:19 | Karma článku: 8,89 | Prečítané:  3083x

Stav mar05 2008 vo veci Aupark ukazuje, že ľudia sa stále zaoberajú protestami proti jeho výstavbe. Teda dôsledkami. Ale Aupark na námestí stáť bude! Investor má dôležité zmluvy potvrdené a beží zákonný proces schvaľovania stavby. Ľudia sa ale nezaoberajú príčinou stavu. Tou je jednoznačne zlé a rýchle schválenie projektu poslancami Košíc. Ako mimoriadny bod to v apríli 2004 predložil tesne pred rokovaním primátor Košíc Trebuľa (KSČ-ŠtB-SOP-SDA-Smer). Poslanci "pravice" po voľbách 2002 z počtu 80 s jasnou prevahou: koalícia DS-KDH 27 poslancov, OKS-SDKÚ 23 poslancov hlasovaním 60za 2proti 2zdrž. posunuli návrh na rokovanie. Komu sa čo za hlasovanie vo veci Aupark stalo? Čítajte dalej.

Šéf Útvaru hlavného architekta Murko predložil v utorok komisii Výstavby projekt Aupark "iba ako informáciu". Vo štvrtok už predkladal Trebuľa Aupark pred poslancov s návrhom na predaj. Na moju otázku, či vedel o zámere predložiť projekt Aupark poslancom, Murko odpovedal: nepamätám sa... Odstúpil v roku 2007 - sám.

Pri samotnom hlasovaní o predaji pozemku na Námestí osloboditeľov, hlasovali iba 3 poslanci proti. Ani jeden z nich nebol vo voľbách 2006 zvolený za poslanca Košíc. Naopak: veľká väčšina hlasujúcich za Aupark sa poslancami stala. Zájdite pozrieť aspoň dodatočne, ako hlasoval "váš" poslanec.

Samotný súhlas s predajom je jedna vec. Škandálom však bola cena 3000 Sk/m2 , za ktorú bol pozemok s 10 000m2 predaný. O výške sumy rozhodla komisia. Tá hlasovala takto: primátor Trebuľa, riaditeľ magistrátu Bernát a mestský kontrolór Hojer hlasovali za. K nim sa pridali poslanci Baločko (SDKÚ) a Frajt (Smer). Hlasovania sa zdržali námestník primátora Knapík (KDH), poslanci Kravčík (nezávisllý na kandidátke SDKÚ) a Cengel (KDH).

Ako vidieť, 3 vysokí úradníci mesta za pomoci poslancov rozhodli o všetkých nasledujúcich problémoch. Lebo ak by stanovili inú cenu za pozemok v najlepšej časti mesta, mohli byť problémy s dopravou omnoho menšie, resp. žiadne.
Akú zodpovednosť vyvodili občania Košíc pre Trebuľu? Vo voľbách do VÚC v roku 2005 ho zvolili predsedom Košického samosprávneho kraja. Námestníka primátora Knapíka (KDH) ktorý hlasoval za Aupark, zvolili v apríli 2006 primátorom a opätovne potvrdili v decembri 2006.

Sú oprávnené námietky, že voliči čo sú proti Auparku, o tomto všetkom nevedeli. Záujem ľudí o voľby do samosprávy je nízky - v Košiciach okolo 25-27%. Ako je však vidieť, rozhodnutia poslancov môžu trvale ovpyvniť život všetkých. Aj tých 75%, ktorí zostávajú doma a nenájdu si 15min. času ísť do 3min. vzdialenej volebnej miestnosti.
-

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Analytik Smatana: Keď som robil s Matovičom ja, takéto extrémne veci nerobil

Ako by sa mal uvoľňovať Covid automat? Pozrite si rozhovor s analytikom Martinom Smatanom.

Únia nepredĺži zmluvy týkajúce sa vakcín J&J a AstraZeneca, píšu Taliani

Brusel sa podľa Talianov zameria radšej na vakcíny využívajúce technológiu mRNA.


Už ste čítali?