KE/Aupark: čo sa komu stalo?

Autor: Alfonz Halenár | 5.3.2008 o 10:19 | Karma článku: 8,89 | Prečítané:  3006x

Stav mar05 2008 vo veci Aupark ukazuje, že ľudia sa stále zaoberajú protestami proti jeho výstavbe. Teda dôsledkami. Ale Aupark na námestí stáť bude! Investor má dôležité zmluvy potvrdené a beží zákonný proces schvaľovania stavby. Ľudia sa ale nezaoberajú príčinou stavu. Tou je jednoznačne zlé a rýchle schválenie projektu poslancami Košíc. Ako mimoriadny bod to v apríli 2004 predložil tesne pred rokovaním primátor Košíc Trebuľa (KSČ-ŠtB-SOP-SDA-Smer). Poslanci "pravice" po voľbách 2002 z počtu 80 s jasnou prevahou: koalícia DS-KDH 27 poslancov, OKS-SDKÚ 23 poslancov hlasovaním 60za 2proti 2zdrž. posunuli návrh na rokovanie. Komu sa čo za hlasovanie vo veci Aupark stalo? Čítajte dalej.

Šéf Útvaru hlavného architekta Murko predložil v utorok komisii Výstavby projekt Aupark "iba ako informáciu". Vo štvrtok už predkladal Trebuľa Aupark pred poslancov s návrhom na predaj. Na moju otázku, či vedel o zámere predložiť projekt Aupark poslancom, Murko odpovedal: nepamätám sa... Odstúpil v roku 2007 - sám.

Pri samotnom hlasovaní o predaji pozemku na Námestí osloboditeľov, hlasovali iba 3 poslanci proti. Ani jeden z nich nebol vo voľbách 2006 zvolený za poslanca Košíc. Naopak: veľká väčšina hlasujúcich za Aupark sa poslancami stala. Zájdite pozrieť aspoň dodatočne, ako hlasoval "váš" poslanec.

Samotný súhlas s predajom je jedna vec. Škandálom však bola cena 3000 Sk/m2 , za ktorú bol pozemok s 10 000m2 predaný. O výške sumy rozhodla komisia. Tá hlasovala takto: primátor Trebuľa, riaditeľ magistrátu Bernát a mestský kontrolór Hojer hlasovali za. K nim sa pridali poslanci Baločko (SDKÚ) a Frajt (Smer). Hlasovania sa zdržali námestník primátora Knapík (KDH), poslanci Kravčík (nezávisllý na kandidátke SDKÚ) a Cengel (KDH).

Ako vidieť, 3 vysokí úradníci mesta za pomoci poslancov rozhodli o všetkých nasledujúcich problémoch. Lebo ak by stanovili inú cenu za pozemok v najlepšej časti mesta, mohli byť problémy s dopravou omnoho menšie, resp. žiadne.
Akú zodpovednosť vyvodili občania Košíc pre Trebuľu? Vo voľbách do VÚC v roku 2005 ho zvolili predsedom Košického samosprávneho kraja. Námestníka primátora Knapíka (KDH) ktorý hlasoval za Aupark, zvolili v apríli 2006 primátorom a opätovne potvrdili v decembri 2006.

Sú oprávnené námietky, že voliči čo sú proti Auparku, o tomto všetkom nevedeli. Záujem ľudí o voľby do samosprávy je nízky - v Košiciach okolo 25-27%. Ako je však vidieť, rozhodnutia poslancov môžu trvale ovpyvniť život všetkých. Aj tých 75%, ktorí zostávajú doma a nenájdu si 15min. času ísť do 3min. vzdialenej volebnej miestnosti.
-

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mikloško: Zrušiť protest bolo správne. Dosiahlo sa viac, než sa nám pred mesiacom snívalo

Ak by organizátori pokračovali, museli by žiadať aj odchod Kisku, myslí si.

KOMENTÁRE

Najviac milujú ľahostajnosť našu každodennú

A preto sa zľakli, lebo námestia zrazu vyvetrali zatuchnuté miestnosti.

KOMENTÁRE

On naozaj nechápe (píše Ivan Mikloš)

Fico nebol na námestí v novembri 1989 a nebol tam ani v piatok.


Už ste čítali?