Ke: primátor Knapík a komunista Paška

Autor: Alfonz Halenár | 29.2.2008 o 9:45 | Karma článku: 6,41 | Prečítané:  2183x

Primátor Knapík(KDH) v rozpore s rokovacím poriadkom (RP) nechal v návrhu na uznesenie urobiť zmeny a nemal na to právo. Komunista Paška(Smer-SD) nechal urobiť zmeny v zákone a nemal na to právo. Rozdiel bol ten, že Knapík tak učinil pred hlasovaním a Paška po ňom. Obaja konali v rozpore so zdravým rozumom - ale obaja za plnej podpory "svojich" poslancov. Rozpočet býva najdôležitejším dokumentom, ktorý schvaľujú poslanci. Jedno, či NR SR alebo samosprávy. My, košickí poslanci, sme rozpočet na rok 2008 schvaľovali feb28 2008. Košičania by si mali okrem položiek v ňom, neskorého termínu a efektivity vynaložených peňazí - všimnúť spôsob, akým bol schválený. -

V diskusii k rozpočtu Košíc na rok 2008 zaznievali rôzne pozmeňujúce a doplňujúce návrhy. Na záver diskusie vystúpila séfka finančného oddelenia s tým, že neodporúča prijať žiaden pozmeňovací návrh, ktorý navýšenie výdavkov nekompenzuje znížením v inej položke. Rozpočet samosprávy totiž podľa zákona musí byť vyrovnaný - strana príjmov sa musí rovnať výdavkom.

Toto ale poslanci "pravice" v košickom parlamente nezobrali do úvahy a schválili návrhy 3 poslancov, ktorými sa výdavky zvýšili o 16.3 mil. Sk. Tým ale narušili rovnováhu rozpočtu. Po prestávke vyhlásenej na riešenie problému, šéfka finančného oznámila navýšenie príjmov o sumu 16.3mil. Sk konštatovaním:"...sme to tam zmenili." Moje hlasné protesty, že toto konanie je proti platnému RP, mali za následok iba spustenie hlasovania. Rozpočet Košíc bol prijatý veľkou väčšinou. RP ale jasne hovorí, že nám poslancom predložené materiály smú byť menené iba nami poslancami a to návrhmi. A diskusia už bola ukončená. Žiadne návrhy teda prednesené nemohli byť.

Čo zlé vlastne urobili Knapík a Paška? Obaja iba nechceli komplikovať to, čo je predsa "také samozrejmé". Ľahkosť, s akou obaja hrubo šliapu po pravidlách hry, však ukazuje na ich spoločné myslenie. Na ich nechuť znášať komplikované dôsledky.

Lebo logickým pokračovaním v prípade rozpočtu Košíc by bolo jeho nepodpísanie Knapíkom pre rozpor so zákonom. Nutnosť zvolať mimoriadne rokovanie. Pokračovať v rozpočtovom provizóriu. Nebolo by ale lepšie znášať dôsledky? Ukázať tak všetkým poslancom, kam vedie ich neschopnosť chápať základné zákony - aby sa už v budúcnosti nedopustili takého konania?

Paškov čin vyvolal pozornosť médií a pobúrenie demokratickej verejnosti. Knapíkov čin zostane zrejme nepovšimnutý. Do volieb je ďaleko a predvolebné billboardy majú také pekné heslá. A tak pekne sa na nich kandidáti usmievajú...
-
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Analytik Smatana: Keď som robil s Matovičom ja, takéto extrémne veci nerobil

Ako by sa mal uvoľňovať Covid automat? Pozrite si rozhovor s analytikom Martinom Smatanom.

Únia nepredĺži zmluvy týkajúce sa vakcín J&J a AstraZeneca, píšu Taliani

Brusel sa podľa Talianov zameria radšej na vakcíny využívajúce technológiu mRNA.


Už ste čítali?